Złóż wstępne zapotrzebowanie na banderole
Potrzebujesz banderol podatkowych na wyroby, które produkujesz lub sprowadzasz do Polski? A może posiadasz już wyroby z uszkodzonymi lub nieprawidłowo nałożonymi banderolami i potrzebujesz banderol legalizacyjnych? Zacznij od złożenia wstępnego zapotrzebowania do Ministerstwa Finansów.
Sprawdź, jak to zrobić.
Jeżeli składasz wniosek w tej sprawie kolejny raz wyszukaj go w Katalogu formularzy (zakładka Formularze) podając symbol WZBPL lub przejdź do części Lista formularzy do wypełnienia w celu skorzystania z usługi (poniżej).
Jeśli jesteś producentem wódki, wina, papierosów, tytoniu lub suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich albo sprowadzasz te towary z zagranicy do Polski, musisz naklejać na ich opakowania banderole podatkowe (podatkowe znaki akcyzy).
Jeśli okaże się, że nałożone na wyroby akcyzowe banderole podatkowe uległy zniszczeniu, uszkodzeniu lub utraciły ważność, musisz wycofać takie wyroby z obrotu. Można je ponownie sprzedawać po nałożeniu banderol legalizacyjnych (legalizacyjne znaki akcyzy).
Jeśli złożysz wstępne zapotrzebowanie na banderole podatkowe lub legalizacyjne
w Ministerstwie Finansów (MF) przed złożeniem wniosku o banderole, urząd skarbowy zapewni dla ciebie odpowiedzi zapas znaków akcyzy.
Usługa skierowana jest do podmiotów, które muszą stosować banderole:
- składy podatkowe,
- importerzy,
- podmioty, które sprowadzają towary z UE,
- przedstawiciele podatkowi,
- podmioty, które produkują wyroby akcyzowe poza składem podatkowym, od których zapłacono już akcyzę, podmioty produkujące do 1000 hl w ciągu roku kalendarzowego win uzyskanych z winogron z upraw własnych, mniej niż 10 hl w ciągu roku kalendarzowego alkoholu etylowego (produkcja w gorzelni rolniczej), podmioty produkujące wyroby, od których została zapłacona akcyza w formie przedpłaty,
- właściciele wyrobów akcyzowych, którzy zlecili ich produkcję w cudzym składzie podatkowym,
- podmioty, które kupują wyroby akcyzowe wyprodukowane w składzie podatkowym
Ponadto banderole powinien stosować podmiot, który nie posiada statusu pośredniczącego podmiotu tytoniowego i sprzedaje, sprowadza z UE lub importuje spoza UE susz tytoniowy*.
*Susz tytoniowy to tytoń, który nie jest połączony z żywą rośliną i nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym, przy czym nie ma znaczenia jego wilgotność.
- Załóż konto na PUESC – sprawdź, jak to zrobić w usłudze „Załóż konto lub sprawdź swoje dane”.
- W trakcie zakładania konta z podstawowym zakresem uprawnień nie musisz potwierdzać swojej tożsamości. Musisz posiadać podpis elektroniczny lub kwotę przychodu za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania deklaracji. Jeżeli nie posiadasz certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego, możesz pobrać certyfikat celny – sprawdź, jak to zrobić w usłudze „Uzyskaj lub unieważnij certyfikat celny
- Zaloguj się na PUESC i wypełnij właściwy formularz.
Z usługi możesz również skorzystać przesyłając dokumenty elektroniczne przy wykorzystaniu funkcjonalności systemów zewnętrznych zintegrowanych z PUESC (interfejs niewizualny, usługa sieciowa). Szczegółowe informacje o możliwościach i warunkach skorzystania z tej formy udostępnienia usługi znajdziesz w niniejszym opisie w części: Jak skorzystać z interfejsu niewizualnego (usługa sieciowa).
- Ustal ile banderol będziesz potrzebował.
- Przygotuj podpis elektroniczny (certyfikat kwalifikowany lub certyfikat celny).
- Wybierz na PUESC formularz WZBPL – wstępne zapotrzebowanie na banderole.
- Wypełnij formularz korzystając z podpowiedzi przypisanych do niektórych pól formularza.
- Po wypełnieniu formularza kliknij „wygeneruj formularz” (na dole po prawej stronie).
- Przejdź do zakładki „Mój pulpit – „Do wysyłki i robocze”. Na liście dokumentów znajdziesz wygenerowany formularz – kliknij „podpisz” – wybierz rodzaj podpisu i postępuj wg komunikatów na ekranie.
- Po zmianie statusu dokumentu na liście do wysyłki na „podpisany” wybierz AKCJĘ „wyślij”.
- Przejdź do zakładki „Moje sprawy i dokumenty” i sprawdź czy otrzymałeś UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). UPO to dowód i potwierdzenie złożenia wniosku w formie elektronicznej.
Wstępne zapotrzebowanie na banderole podatkowe składa się w terminie do 30 października roku poprzedzającego rok, którego ono dotyczy. Jeżeli w ciągu roku wystąpią okoliczności, które uzasadniają złożenie, zmianę lub cofnięcie wstępnego zapotrzebowania na znaki akcyzy, masz obowiązek niezwłocznego złożenia zapotrzebowania zmniejszającego lub zwiększającego.
Korektę w ciągu roku możesz składać na wszystkie wyroby objęte obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy. Korektę wstępnego zapotrzebowania na banderole podatkowe na wyroby tytoniowe (papierosy i tytoń do palenia) składasz:
- do 31 sierpnia – możesz korygować wcześniej złożone zapotrzebowania,
- od 1 do 30 września – możesz zmniejszyć maksymalnie o 5% od ostatniej zmiany zapotrzebowania, brak limitu dla korekty zwiększającej,
- po 30 września – nie możesz złożyć korekty zmniejszającej, brak limitu dla korekty zwiększającej.
Wstępne zapotrzebowanie na banderole legalizacyjne składa się w momencie zaistnienia okoliczności do złożenia tego zapotrzebowania np. stwierdzenia, że na opakowaniach jednostkowych są uszkodzone banderole lub banderole utraciły ważność.
Usługa jest bezpłatna
Złożenie wstępnego zapotrzebowania (WZBPL) pozwoli na zamówienie znaków akcyzy w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w ilości określonej w zapotrzebowaniu i tym samym skrócenie czasu oczekiwania na ich otrzymanie.
Pamiętaj, że jeśli do końca roku nie odbierzesz banderol, które były ujęte w ostatecznej zmianie wstępnego zapotrzebowania, to zapłacisz za ich druk.
Opis w przygotowaniu
Sytuacje nadzwyczajne to niedostępność usługi w szczególności ze względu na awarie po stronie SISC lub zapowiadane prace serwisowe.
W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej, gdy złożenie wniosku nie może zostać odłożone w czasie, przekaż zapotrzebowanie do Ministerstwa Finansów:
- pocztą na adres: Ministerstwo Finansów, ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa,
- przez ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej),
- osobiście w formie papierowej.
Kontakt całodobowy 24/7/365 poprzez:
- portal Centralny Service Desk
- e-mail: helpdesk-eclo@mf.gov.pl
- w polu temat wpisz nazwę usługi
- w treści wiadomości opisz co działa nieprawidłowo bądź napisz, czego chcesz się dowiedzieć
- wyślij wiadomość z adresu e-mail, który został użyty do założenia konta na PUESC (login PUESC)
- telefon - 33 483 20 55;
Oczekiwanie na rozmowę z konsultantem Help Desk SISC to maksymalnie 30 minut. Średni czas oczekiwania wynosi 5 minut.
Czas realizacji
- Rejestracja zgłoszeń oraz wniosków – niezwłocznie, całodobowo.
- Obsługa standardowych zgłoszeń lub wniosków, dla których zostały opracowane rozwiązania – na bieżąco, maksymalny czas obsługi zgłoszenia lub wniosku do 4 godzin.
- Obsługa zgłoszeń wymagająca wiedzy specjalistycznej bądź technicznej (w zależności od godzin pracy II oraz III linii- przykładowy wpis) w dni robocze od 7:30 do 15:30 – maksymalny czas obsługi zgłoszenia do 20 dni roboczych.
- Obsługa wniosków wymagająca wiedzy specjalistycznej bądź technicznej (w zależności od godzin pracy II oraz III linii- przykładowy wpis) w dni robocze od 7:30 do 15:30 maksymalny czas obsługi zgłoszenia do 10 dni roboczych.
Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy (strona otworzy się w nowym oknie lub na nowej karcie przeglądarki)
Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 722, z późn. zm.).
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 2019 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz.U. z 2019 r. poz.1147 z późn. zm.).
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz. U. z 2019 r. poz. 2427).