Odprawa graniczna i Single Window

 

Z przewożeniem towarów przez granicę zewnętrzną Unii Europejskiej związanych jest szereg obowiązków zarówno dla przedsiębiorców operujących w obszarze wymiany towarowej z zagranicą, jak i dla podróżnych korzystających z przejść granicznych w celach turystycznych, biznesowych czy prywatnych.

W wypełnieniu tych obowiązków pomocne są rozwiązania informatyczne przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową we współpracy ze Strażą Graniczną oraz inspekcjami granicznymi. Nie wszystkie czynności związane z przekraczaniem granicy i przewozem towarów można zinformatyzować, jednak wiele z nich można ułatwić i przyspieszyć poprzez:

  • udostępnianie usług, które pozwalają na właściwe przygotowanie się do kontaktu ze służbami, w tym Służbą Celno-Skarbową, oraz inspekcjami granicznymi, lub
  • wdrażanie na granicy rozwiązań informatycznych i technicznych, które pozwalają na zautomatyzowanie obsługi i wymianę danych pomiędzy służbami oraz inspekcjami granicznymi.

Więcej o obowiązkach celnych dowiesz się z Portalu podatkowego – link otwiera się w nowym oknie lub na nowej karcie przeglądarki.

Na PUESC możesz skorzystać:

  • jako podróżny – z usług ułatwiających poprawne wykonanie obowiązków w obrocie dewizowym,
  • jako przedsiębiorca – z usług wspomagających organizację i zarządzanie przewozami międzynarodowymi, w tym z rezerwacji terminu granicznej odprawy wywozowej, a także z usług w serwisie Single Window pozwalających dopełnić wymagania dotyczące obowiązku poddania towaru granicznym kontrolom inspekcji takich jak: Państwowa Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Weterynaryjna, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Inspekcja Rybołówstwa Morskiego.

Informacje na temat innych usług związanych z przywozem, wywozem i tranzytem towarów znajdziesz na PUESC w obszarze tematycznym Cło, granica i statystyka

Dowiedz się więcej i skorzystaj z usług granicznych:

Powiadom o planowanym dostarczeniu lub dostarczonym towarze na przejście graniczne

W celu uzyskania dokumentów inspekcji granicznych zapoznaj się z opisami powyższych usług, a jeżeli odwiedzasz PUESC w tej sprawie kolejny raz – skorzystaj bezpośrednio z serwisu Single Window:

Skorzystaj z serwisu
Single Window